Stepper
Stepper je simulátor chůze do schodů. Mezi jeho základní funkce by mělo patřit počítání kroků, počet kroků za minutu, doba tréninku a vydaná energie v kaloriích.
Proč cvičit na stepperu?
Hodí se pro trénink stehenního a hýžďového svalstva. Trénuje srdeční a oběhový systém. Cvičení na stepperu je mnohem šetrnější pro kolena než klasické stoupání do schodů. Zlepšuje kondici, cvičení na stepperu je mnohem šetrnější pro kolena než klasické stoupání do schodů. Díky plynulému pohybu a absenci nárazového zatížení jsou kolenní klouby méně namáhány.
Cvičení a rady
Výška kroků
Závisí na účinku tréninku, dává rozsah zapojení svalů nohou hýždí a boků. U stojanových stepperů jsou rozdíly ve výšce kroku minimální.
Způsob vytváření odporu
Odpor je vytvářen jedním ze dvou způsobů: magnetickou brzdou (u dražších typů a kvalitnějších stepperů) nebo hydraulickými tlumiči (různá kvalita, u stojanových stepperů s možností nastavení zátěže). Tlumiče nebo magnetická brzda jsou nejdůležitější částí stepperu.
Jak cvičit na stepperu?
Stepper funguje tak, že se postavíte na plošiny pro chodidla, nastavíte si jednotlivé funkce a pak přenášením váhy střídavě zatěžujete jednu a druhou nohu. Během cvičení na stepperu stůjte zpříma, abyste zapojili také hýžďové svalstvo. Tlak kladete na tu plošinu, která jde dolů a tu, která jde nahoru, odlehčíte.
Madla stepperu pro ruce slouží k udržování rovnováhy nikoli k tomu, abychom se o ně opírali celou svou tělesnou vahou. Pokuste se dlouhodobě využívat celou výšku zdvihu páky plošiny (výšku stupně). Malé, krátké nebo rychlé a hopsavé pohyby na stepperu zbytečně zatěžují lýtkové svalstvo a Achillovu šlachu. Rychlými pohyby sice získáte značnou frekvenci pohybu, spotřeba kalorií je však menší.
Poslední z naší trojice pomocníků k zlepšení naší tělesné konstrukce je stepper. Stepper je simulátor chůze do schodů, výborně se hodí pro trénink hýžďového a stehenního svalstva, trénuje srdeční a oběhový systém, zlepšuje kondici.
Mě by mít tyto základní funkce : počítání kroků, počet kroků za minutu, doba tréninku, vydaná energie v kaloriích.
Jak často?
Jak často se věnovat cvičení na těchto strojích, to je další často kladený dotaz. Je třeba si uvědomit, že tělo začíná spalovat kalorie až po dvaceti minutách pohybu, takže je třeba cvičit alespoň 40-45 minut, nejlépe třikrát týdně. Vše ovšem záleží na vašich možnostech, právě problematika času je častou překážkou. Je ovšem škoda po počátečním nadšení přestat cvičit, zvlášť když nějakou dobu trvá, než se dostaví výsledky.
Nejlépe je proto začlenit tento pohyb například do sledování večerních zpráv či sledování seriálu. Čas vám tak bude rychleji plynout a spojíte příjemné s užitečným. Je opravdu škoda, abyste po počátečním úsilí odstrčili stroj někam do kouta a nechali na něj sedat prach. Začátky jsou vždycky těžké, ale vydržte alespoň měsíc nebo dva a pak zjistíte, že pohyb k životu potřebujete a vaše tělo ho bude samo vyžadovat.
Neméně častou otázkou je, za jak dlouho se výsledky projeví. Každé tělo funguje jinak a tak tím jediným spolehlivým ukazatelem je jedině vaše tělo a vy sami - protože budete první, kdo zjistí, že už se s ním něco děje. Občas také nechápu, proč se vlastně ptáte, za jak dlouho bude něco vidět- znamená to snad, že když řeknu nějakou moc dlouho dobu, že se na to vykašlete a nebudete ani začínat? Pak je vaše motivace vážně malá a to je škoda.
Poslední věc, kterou je třeba zmínit, je tepová frekvence . K tomu, aby vaše tělo účinně spalovalo tuky je dobré znát hodnotu tepové frekvenci, při které se tak děje. Měřič tepové frekvence je jedna ze základních věcí, kterou je třeba sledovat. Zde je vzorec pro její výpočet. Zjistíte podle něj, na jaké hranici je třeba ji udržovat tak, aby spalování tuků bylo účinné- musíte si tedy nastavit takovou zátěž, abyste při ní dosahovali této hodnoty.
Nejvhodnější tepová frekvence během zátěže by měla být mezi 60-85% maximální tepové frekvence, která se počítá: 220 - věk. Výpočet je takovýto: například ve 40 letech je maximální tepová frekvence 220 - 40 = 180 tepů/min. Spodní hranice 60% je 180 x 0,60 = 108 tepů/min., horní hranice 85% je 180 x 0,85 = 153 tepů/min. Takže ve 40 letech by při zvyšování zdatnosti mělo být nejméně 108 tepů a nejvíce 153 tepů/min.- čili optimální je někde uprostřed mezi těmito hodnotami.