Rotoped
Nemáte čas ani moc velkou kreativitu ve vymýšlení sestav pro cvičení doma? Zkuste schazovat kila nebo udržovat kondici na rotopedu. V domácím cvičení stále vede i přes množství nových produktů jakými jsou steppery nebo běžecké trenažéry. Především pro svojí jednoduchost ovládání, tichý chod, cenovou dostupnost a to, že jezdit na rotopedu může téměř každý díky možnosti kontrolovat si optimální zátěž a cvičit poměrně šetrně, přesto účinně.
Pokud chcete schazovat přebytečná kila nebo sledovat jak pokračuje vaše zlepšení, rozhlédněte se po přístroji, který vám umožní měření tepové frekvence. Tuky budete pálit pouze v tzv. aerobním pásmu tepové frekvence. Toto pásmo si musí každý individuálně vypočítat. Pokud budete na rotopedu šlapat alespoň 3x týdně a udržíte tepovou frekvenci v aerobním pásmu po domu 30-40 minut, dosáhnete snížení hmotnosti a redukce přebytečného tuku po celém těle.
Absolutní novinkou jsou recumbenty, velmi ergonomické a maximálně pohodlné rotopedy se sedlem, které připomíná spíš křeslo, protože má i opěradlo. Cvičit na něm můžou lidé při rekonvalescenci nebo rehabilitující po úrazech.
Volte vždy rotoped vhodný pro výšku a váhu cvičence. Ideální je, pokud jdou kromě sedla také polohovat řidítka. U sedla je důležité tvarování, nepodceňte jeho výběr, volte anatomicky tvarovaný. Při delším sezení je nepohodlné sedlo skutečně nepříjemné.
Rotoped nejenom že přispívá k hubnutí, tvaruje také spodní polovinu těla -hýždě, stehna, nohy, posiluje oběhový systém, zvětšuje kapacitu plic a zlepšuje tělesnou kondici. Měl by mít tyto základní funkce: měřič času, vzdálenosti, rychlosti, otáček, kalorií, tepové frekvence
Často kladenou otázkou v poradnách je ta, jaký přístroj si zvolit- orbitrek či rotoped? Velký rozdíl mez nimi není, mají podobné funkce, tvarují stejné tělesné partie, orbitrek však navíc ještě protáhne svaly zad, paží a rukou, je teda spíše na vaší volbě, čemu dáte přednost. Pokud ovšem očekáváte od těchto strojů hlavně to, aby zpevnily vaše hýždě a stehna, pak sáhněte spíše po stepperu.